Články v AGE

Žijeme v době sloganů a zkratek

TEXT Věra Vortelová FOTO archiv Petra Nesvadby a Shutterstock AGE 1 / 2016

„Občas se mi v noci zdá, že zmateně pobíhám po nástupišti a hledám vagon, do kterého bych mohl nastoupit. Jeden je vyhrazen pro matky s dětmi, druhý pro muslimy, třetí pro homosexuály, čtvrtý pro nekuřáky… A podobně se začínám cítit v současné Evropské unii,“ svěřuje se profesor historie, kulturní antropologie a etiky Petr Nesvadba. Jak se stalo, že Evropané vlastně už nevědí, co jsou a kam… více…

Dolores Baťová: Dědeček nás učil lásce k domovu

TEXT Jana Jenšíková FOTO Marek Jenšík a archiv rodiny Baťa AGE 1 / 2016

Dolores Baťová o sobě říká, že je Brazilka, ale má české srdce. S tím se prý nedá nic dělat. Maminka Ludmila a dědeček Jan Antonín jí předali české kořeny, díky nim se naučila milovat českou kulturu – hudbu, lidové tance, literaturu… Svou vitalitou a jakousi vnitřní moudrostí, která z ní při našem setkání vyzařovala, nám připomínala svého dědečka. Tedy představu, kterou jsme o Janu Baťovi měli.… více…

Jak jsem poznal Baťovu brazilskou rodinu

TEXT Marek Belza FOTO archiv M. Belzy AGE 1 / 2016

Moje angažmá v záležitosti Jana Antonína Bati se datuje zhruba od roku 2001. Vlastně jsem „převzal štafetu“ od svého dnes již zesnulého nevlastního otce Jaroslava Belzy, který během války absolvoval zlínskou Baťovu školu práce (v ročníku například s Ludvíkem Vaculíkem). Poté, co si otec v roce 1998 přečetl průlomovou knihu Miroslava Ivanova Sága o životě a smrti Jana Antonína Bati a jeho bratra… více…

Masaryk s humorem, ovšem s úctou

TEXT Aneta Filipová FOTO archiv Studia Ypsilon AGE 1 / 2016

Pražská autorská scéna Studio Ypsilon má nejen díky své nezaměnitelné tradiční poetice na repertoáru inscenace, které se vyrovnávají s aktuálními tématy. Ypsilonská dramaturgie však zařazuje i taková, která se zdají být na první pohled zdánlivě minulá, patřící do historie. Nejen proto nese autorská hra Jana Schmida a Jana Koláře název T. G. M. aneb Masaryk mezi minulostí a dneškem (nebo také aneb… více…

Praha magická aneb Když je historie osudem

TEXT Věra Vortelová a Jana Jenšíková FOTO Marek Jenšík a Shutterstock AGE 1 / 2016

O pražských průvodkyních kolují doslova legendy. V nohou tisíce kilometrů, v hlavách harddisky počítačů a na zádech některých z nich dokonce sedm osm křížků. Jak se pro ně stala Praha drogou a její historie osudem, o tom jsme si povídali se dvěma z nich, Marií Vymazalovou a Miladou Rackovou. No jo, zkušené pražské průvodkyně, to je fenomén sám o sobě, poznamenala má známá, mladá právnička,… více…