Projekt Srdce s láskou darované chápu jako možnost sdílet aktivity, které dávají smysl. Trochu se vyhýbám soutěžnímu rozměru celé této akce. Pomoc Zemi, snaha o udržení pestrosti života na Zemi je více životním postojem a smyslem. Mělo by to tak být. Nejen u dětí a nejen po omezený čas soutěžení. Soutěže dětem často berou vnitřní motivaci a ta bývá vytěsněna vidinou vítězství a odměn.
Aktivity našich školních dětí, jimiž chrání přírodu, jsou průřezem naší činnosti za poslední rok. Ochrana přírody se tak stává nejenom jedním příběhem, ale životním postojem, stylem, mozaikou mnoha příběhů a životních rozhodnutí. Ráda bych podpořila dospělé, nejen pedagogy, v systematické dlouhodobé práci a vedení dětí k respektu k přírodě a k životu jako celku. A také k odvaze. Mnohokrát jsem zažila, že postavit se za přírodu může vyvolat u lidí odpor. Narušujeme tím zaběhnuté zvyky a praktiky, ukazujeme, že život může být důležitější než majetek a pohodlí.
I proto si cením našich bohutínských dětí, které „nesou svou kůži na trh“. Dokázaly rodiče například požádat o to, aby si v obchodě zbytečně nebrali plastové sáčky. Snažily se měnit některé své zvyky i za cenu, že si určité výrobky odřeknou kvůli jejich obalu, který je z plastu… A to není málo.
Velmi oceňuji možnost předání nápadů, postojů a aktivit na webových stránkách soutěže, kde je možné zhlédnout naprosto všechny práce, texty, videa a fotografie bez korektur.
V mém pojetí je Srdce s láskou darované velikou přehlídkou lidských, etických a tvořivých přístupů k okolnímu světu, kde se můžeme s dětmi podpořit ve svém lidství a možná i hrdinství. Dát o svém postoji vědět okolí. A třeba objevit, že na to nejsme sami.
Jindra Báťková,
učitelka, ZŠ Bohutín