TEXT Vlasta Piskačová
FOTO Vlasta Piskačová
AGE 3 / 2015
Není to tak dávno, kdy jsem zažila jeden z těch koncertů, co člověka doslova chytí za srdce a odnese někam do vlastního nitra, do oceánu vzpomínek a hlubokých emocí. Moravský komorní orchestr skvostně doprovázel mladou, krásnou a talentovanou cimbalistku. Premiéru měla skladba „Malované na cimbál“, kterou napsal Dalibor Štrunc, člověk s cimbálem propojený tělem i duší. Seděl tehdy v hledišti a…
více…
TEXT Luboš Y. Koláček
FOTO archiv Trigy
AGE 3 / 2015
Zlatníci, šperkaři, cizeléři a vůbec umělečtí řemeslníci; výrobci nejvyšších státních vyznamenání i uměleckých šperků stejně jako nejrůznějších insignií – univerzitních i řádových, plaket, replik korunovačních klenotů, kování na vzácné historické faksimile, ale třeba i designových log a odznaků, zlatých šperků s kameny i bez, a dokonce též uměleckých křížů na stará boží muka – to vše a mnoho…
více…
TEXT Věra Vortelová a Jana Jenšíková
FOTO Marek Jenšík a archiv Maxe Kašparů
AGE 3 / 2015
„Máme diktaturu lidských práv bez odpovědnosti a povinností. Přirozené normy chování jsme zrelativizovali. Za co se dřív lidé styděli, tím se dnes chlubí. Nemůžeme se pak divit, že nám stoupá počet dětí a mládeže, u nichž v dospělosti vykazujeme nepravé poruchy osobnosti,“ říká psychiatr Max Kašparů. Při jeho návštěvě v redakci AGE jsme se mohli spolu s ním zamyslet, jak naše společnost řeší…
více…
TEXT Miloslav Jenšík
FOTO archiv V. Zábrodského
AGE 3 / 2015
„Když se Standa Konopásek přistěhoval do Prahy, Jarda Juhan si ho všiml na veřejném bruslení a upozornil na něho mého otce. Už nevím přesně proč, ale na jednom z jeho prvních tréninků jsme zkusili hrát spolu – a ono to šlo… Standa mezi nás okamžitě zapadl, jako kdyby s námi hrál odjakživa. Řekl bych, že to bylo až osudové.“
Slavný první útok našich mistrů světa z roku 1947 v Praze: zleva…
více…
TEXT Ilona Hypšová a Eliška Pejšková
FOTO ZŠ Hálkova, Humpolec
AGE 3 / 2015
Arnošt Lustig a Jiří Justic. Kamarádi na život a na smrt. Za druhé světové války je spojil židovský původ a nucený pobyt v koncentračních táborech. Jiří dokonce zachránil Arnoštovi život.
Arnošt Lustig tento silný příběh později popsal takto: „V dubnu 1945 nás Němci poslali transportem smrti do Dachau. Šest dní jsme nejedli a pili jen dešťovou vodu. Když vlak jednou zastavil uprostřed lesa,…
více…